Finanse osobiste

Polecane

Komputer i jego elementy pasywnego chłodzenia

Pomimo tego, iż niezwykle często postanawiamy na zakup komputerów niestacjonarnych, to w naszych domach cały czas wziętością cieszą się komputery stacjonarne, przysparzające znacznie obszerniejsze możliwości - są nie tylko tańsze, przysparzają większą opcję modyfikacji komponentów, jakkolwiek też mogą być raczej niesłyszalne!

Czy każdy może mieć bezgłośny komputer PC i z jakimi kosztami się to zespala? Na pewno na sam początek należy wspomnieć, iż są dwie strategie chłodzenia składników - pierwszą są dynamiczne wentylatory, które są kluczowym zarzewiem zgiełku, drugą z drugiej strony są wszelakiego rodzaju radiatory.

Radiator - pasywne chłodzenie procesora

To naturalnie komputer chłodzony pasywnie może stać się najspokojniejszą jednostką, dlatego, że pojedynczy hałas będzie wydobywał się z samych elementów, takich jak napędu CD, czy dysku twardego (rozwiązaniem może stać się jednakże zagospodarowanie dysku SSD). Należałoby pamiętać o tym, że pasywny komputer PC, czyli komputer bez wentylatorów pożąda godnie przewiewnej obudowy, która umożliwi odpowiednie odprowadzanie ciepła z jej wnętrza. Zdawać się może, że pasywnie chłodzony komputer to jedynie "słabe" moduły, które przez niewielką moc obliczeniową nie wywołują obszernych ilości ciepła do środowiska. Nic bardziej mylnego!

Dziś komponenty komputerowe są kreowane w ten sposób, aby były jak w najwyższym stopniu wydajne i eksploatowały jak najmniej żywości - w takim razie istotna jest jedynie wielkość radiatora (i jego sama budowa) - producenci kart graficznych, czy mikroprocesorów sami dostarczają nam niezwykle niejednokrotnie wybór przy zakupie - czy chcemy otrzymać składnik chłodzony pasywnie, czy aktywnie. Nic nie stoi jednakże na przeszkodzie, ażeby na pewno w termin wykorzystywania danej jednostki przekształcić sposób jej chłodzenia!